Przejdź do treści Skocz do menu Dodatkowe informacje

 

Logo - Kapitał ludzki, Narodowa Strategia SpójnościLogo - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Starogardzie GdańskimLogo - Unia Europejska, Europejski Fundusz Społeczny

Człowiek - najlepsza inwestycja

Wydarzenia EFS 2013 - PCPR Starogard Gdański

Spotkanie podsumowujące Projekt - Stacja Pomoc Rozwój Radość

wtorek, 19 listopada 2013 12:16

Na zdjęciu: uczestnicy projektu Stacja - Pomoc Rozwoj RadośćPowiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Starogardzie Gdańskim informuje, że dnia 14 listopada 2013 roku w Restauracji „Bachus” odbyło się spotkanie podsumowujące projekt „Stacja- Pomoc Rozwój Radość” realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII Promocja Integracji Społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i Upowszechnienie Aktywnej Integracji, Poddziałanie 7.1.2 Rozwój i Upowszechnianie Aktywnej Integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie i współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

W spotkaniu podsumowującym wzięli udział uczestnicy projektu, wykonawcy szkoleń, zaproszeni goście oraz kadra projektu.

Podczas uroczystości głos zabrały Dyrektor PCPR Tatiana Neumann oraz koordynator projektu Anna Reszke. Koordynator dokonała multimedialnej prezentacji z przebiegu realizacji projektu i osiągnięte rezultaty. Następnie Pan Leszek Burczyk- Starosta Starogardzki wraz z Panem Patrykiem Gabriel- Członkiem Zarządu Powiatu Starogardzkiego wręczyli uczestnikom zaświadczenia o ukończeniu szkoleń oraz dyplom za udział w projekcie.

W spotkaniu podsumowującym projekt udział wzięli również uczestnicy projektu z lat 2011-2012, którzy mieli możliwość wysłuchania prezentacji i spotkania się z współuczestnikami projektu.

Wszystkim podopiecznym, którzy przeszli zaplanowaną ścieżkę wsparcia i zakończyli udział w projekcie życzymy wykorzystania zdobytej wiedzy, sukcesów w życiu osobistym i zawodowym.

 

Zakończenie kursu komputerowego

poniedziałek, 11 listopada 2013 00:00

Na zdjęciu: uczestnicy kursu komputerowegoPowiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Starogardzie Gdańskim informuje, że w okresie od 13 września do 9 listopada br. odbywały się zajęcia kursu komputerowego zorganizowane w ramach projektu ”Stacja- Pomoc Rozwój Radość”, współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

W kursie udział wzięło 18 osób (w tym 15 osób niepełnosprawnych) podzielonych na 3 grupy szkoleniowe: dwie początkujące i jedną zaawansowaną. Poruszana tematyka dostosowana była do potrzeb uczestników. Czas szkolenia każdej z grup wynosił 24 godziny.

Kursanci z grup o początkującym stopniu zaawansowania, którzy nie mieli do tej pory kontaktu z komputerem, zostali przygotowani do samodzielnej pracy z komputerem i rozpoczęli swoją przygodę z nowoczesnymi technologiami. Wszyscy uczestnicy zaś zdobyli nowe umiejętności i doświadczenie, czym poprawili swoją pozycją na rynku pracy i uświadomili sobie, że komputer jest obecnie zwykłym narzędziem pracy wielu zawodów.

Udział uczestników projektu w zajęciach kursu komputerowego było bez wątpienia rewelacyjną formą inwestowania w siebie.

   

Zakończył się kurs decoupage

piątek, 25 października 2013 15:13

Wykonywanie zdobień na szkle, ceramice i metalu, wykonywanie biżuterii, tworzenie spękać na przedmiotach ,wykonywanie ikony - to tylko niektóre z zagadnień, którymi dwa miesiące zajmowali się uczestnicy kursu decoupage, zorganizowanego w ramach projektu ”Stacja- Pomoc Rozwój Radość” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ramach Priorytetu VII Promocja Integracji Społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i Upowszechnianie Aktywnej Integracji, Poddziałanie 7.1.2 Rozwój i Upowszechnianie Aktywnej Integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

W kursie wzięło udział łącznie 14 osób, podzielonych na dwie małoliczne grupy szkoleniowe. Ilość godzin szkolenia wyniosła 32 na grupę. Frekwencja na zajęciach była bardzo dobra.

Pozyskane umiejętności kursanci mogą wykorzystać w przyszłości sprzedając swoje wyroby. Ponadto decoupage to także wspaniałe hobby, sposób na kreatywne spędzenie wolnego czasu, możliwość rozwinięcia talentów manualnych i przede wszystkim niezła frajda. Niepowtarzalne, własnoręcznie wykonane z odrobiną chęci i fantazji przedmioty stanowią jedyną w swoim rodzaju sztukę, która od kilku lat przeżywa swój renesans.

   

Zakończenie kursu prawa jazdy kat B

sobota, 12 października 2013 11:33

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Starogardzie Gdańskim informuje, że dobiegły końca zajęcia kursu prawa jazdy kat. B zorganizowane dla 7 uczestników projektu „Stacja – Pomoc Rozwój Radość” (Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet VII Promocja Integracji Społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i Upowszechnienie Aktywnej Integracji, Poddziałanie 7.1.2 Rozwój i Upowszechnianie Aktywnej Integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie).

Kurs prawa jazdy kat. B współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Uczestnicy kursu (6 kobiet i 1 mężczyzna) przygotowani zostali do odbycia egzaminu wewnętrznego oraz państwowego w PORD zgodnie z obowiązującym stanem prawnym.

Przyszłym kierowcom życzymy powodzenia na egzaminach.

   

Aktualności projektu „Stacja – Pomoc Rozwój Radość”

wtorek, 10 września 2013 16:38

Z początkiem nowego roku szkolnego rozpoczęły się nowe zajęcia w ramach projektu systemowego „Stacja - Pomoc Rozwój Radość” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII Promocja Integracji Społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i Upowszechnianie Aktywnej Integracji, Poddziałanie 7.1.2 Rozwój i Upowszechnianie Aktywnej Integracji przez powiatowe centrum pomocy rodzinie.

W dniu 7 września 2013r. rozpoczął się kurs decoupage. Uczestniczy w nim 14 osób. Podczas kursu uczestnicy zapoznają się z różnymi technikami pracy m.in. malowania, lakierowania, foliowania, złocenia i postarzania przedmiotów. Do pracy wykorzystane będą: serwetki, drewno, korek, metal, szkło, przedmiot ceramiczny, itp. Ozdobione zostaną szklane wazony i talerze, metalowe puszki, szkatułki, bransoletki, zakładki do książek, podkładki pod kubek, postarzone zostaną ramki do zdjęć i wykonane będą ikony. Zajęcia odbywają się w grupach i potrwają do dnia 8 października.

Ponadto, od dnia 13 września 2013r. kilkunastu uczestników projektu rozpoczyna naukę obsługi komputera. Dzięki uczestnictwu w zajęciach kursanci zdobędą nowe umiejętności (grupa początkująca), podniosą swoje kwalifikacje (grupa zaawansowana), co da im możliwość poprawy sytuacji na rynku pracy.

Natomiast w dniu 30 sierpnia br. zakończył się 14-dniowy turnus rehabilitacyjny, w którym wzięło udział 18 osób niepełnosprawnych. Przeprowadzono szereg zabiegów fizjoterapeutycznych: masaż suchy i wirowy, drenaż limfatyczny, krioterapia miejscowa, inhalacje solankowe, sollux, hydromasaż, gimnastyka w wodzie i na świeżym powietrzu, spacer z kijkami Nordic Walking i wiele zajęć dodatkowych w postaci warsztatów grupowych.

Celem wszelkich działań realizowanych na rzecz podopiecznych PCPR w ramach projektu „Stacja- Pomoc Rozwój Radość” jest wzrost poziomu aktywności społecznej i umiejętności zawodowych, poprawa kondycji psycho-ruchowej i zdrowotnej. Działania te są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wszystkim uczestnikom rozpoczynającym szkolenia życzymy powodzenia.

   

Turnus rehabilitacyjny trwa

piątek, 23 sierpnia 2013 07:15

Dnia 17 sierpnia br. rozpoczął się turnus rehabilitacyjny, w którym uczestniczy 18 niepełnosprawnych uczestników projektu „Stacja – Pomoc Rozwój Radość”. Celem turnusu jest poprawienie kondycji psycho-ruchowej i zdrowotnej w/w osób podczas 14-dniowego pobytu w Sanatorium „Panorama Morska” w Jarosławcu. Obiekt przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych i usytułowany jest w odległości około 350 m od Morza Bałtyckiego. Dla każdego uczestnika zaplanowano 3 zabiegi dziennie zgodnie z zaleceniami lekarza sanatorium. Ponadto odbywają się zajęcia plastyczne, gimnastyka poranna i zajęcia z nordic walking, prelekcje o zdrowym żywieniu, zajęcia z samoobsługi- dbania o własny wygląd i higienę osobistą. Zaplanowano także liczne zajęcia integracyjno-rozwojowe przy muzyce, piknik, konkursy i zajęcia sportowo-rekreacyjne. Życzymy znaczącego podreperowania zdrowia i miłego pobytu!

   

Zakończenie konsultacji indywidualnych z psychologiem

poniedziałek, 19 sierpnia 2013 09:58

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Starogardzie Gdańskim informuje, że zakończyły się zorganizowane dla 24 uczestników projektu „Stacja Pomoc Rozwój Radość” 3-godzinne zajęcia indywidualne z psychologiem.
Podczas zajęć poruszono tematykę: zainteresowań i zarządzania sobą w czasie, a także wyjaśnienia pojęcia „co to jest sytuacja trudna”. Podczas konsultacji omówiono bieżące problemy i napotykane trudności życia codziennego w zależności od potrzeb uczestników. Dzięki tym zajęciom uczestnicy mieli okazję uzyskać w bezpiecznej atmosferze fachową  pomoc i uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania.
Łącznie wykonano 72 godziny zajęć. Uczestnikom wystawiono stosowne zaświadczenia uczestnictwa.

   

Niepełnosprawni migają

środa, 14 sierpnia 2013 11:20

W okresie od 6 lipca do 10 sierpnia br. odbywały się zajęcia kursu nauki języka migowego zorganizowane dla 7 osób niepełnosprawnych w ramach projektu „Stacja- Pomoc Rozwój Radość”. Podczas kursu uczestnicy pozyskali umiejętności nawiązywania kontaktu, porozumiewania się z osobami głuchymi i niedosłyszącymi w takich dziedzinach życia jak: zatrudnienie i praca, edukacja, zdrowia, dom i rodzina, urzędy i instytucja, kultura, sport i wypoczynek. Kurs trwał 60 godzin i zakończył się egzaminem nadzorowanym przez 3-osobową komisją (w tym 2 osoby głuche). Uczestnicy otrzymali stosowne zaświadczenia.

   

Aktualności projektu „Stacja- Pomoc Rozwój Radość”

poniedziałek, 12 sierpnia 2013 12:56

Dnia 31 lipca 2013 roku z bardzo dobrymi wynikami 2 osoby niepełnosprawne zakończyły udział w zajęciach kursu fotograficznego. Uczestnicy kursu pozyskali umiejętności pozwalające na wykonywanie fotografii przy wykorzystaniu różnorodnych technik wykonywania zdjęć. Zajęcia odbywały się w profesjonalnym zakładzie fotograficznym i w plenerze.

Ponadto dnia 31 lipca br. przeprowadzono również egzamin praktyczny sprawdzający umiejętności kierowania wózkiem jezdniowym z napędem silnikowym wraz z bezpieczną wymianą butli gazowej oraz test teoretyczny z zagadnień omawianych podczas zajęć kursu. Trzech uczestników nabyło uprawnienia do obsługi wózków jezdniowych oraz otrzymało stosowane zaświadczenia w języku polskim i certyfikat w języku angielskim ważny na terenie całej Unii Europejskiej.  

W dniach 17-30 sierpnia 2013r. odbędzie się turnus rehabilitacyjny zorganizowany dla 19 osób niepełnosprawnych, którego celem jest poprawienie kondycji psycho-ruchowej i zdrowotnej uczestników projektu oraz integracja. Turnus odbywać się będzie w NZOZ Pomorskim Centrum Rehabilitacji „Panorama Morska” w Jarosławcu.

   

Nauka wre …

środa, 17 lipca 2013 18:19

Mimo, iż dnia 28 czerwca 2013 r. rozpoczęła się przerwa wakacyjna, to w projekcie „Stacja - Pomoc Rozwój Radość” nadal wiele się dzieje i nauka wre.

Uczestnicy projektu aktywnie uczestniczą w różnorodnych tematycznie kursach, rozwijają swoje kompetencje i umiejętności zawodowe. Dnia 6 lipca br. rozpoczął się kurs nauki języka migowego zorganizowany dla 7 uczestników projektu. Kursanci pozyskują umiejętności swobodnego porozumiewania się za pomocą znaków migowych odpowiadających literom, pojęciom liczbowym i wyrazom jednoliterowym (daktylografia) i znaków migowych odpowiadających poszczególnym wyrazom (ideografia). Umiejętności pozwolą na nawiązanie kontaktu w stopniu podstawowym. Kursanci pozyskają umiejętności porozumiewania się w takich dziedzinach życia jak: nawiązywanie kontaktu, zatrudnienie i praca, edukacja, zdrowia, dom i rodzina, urzędy i instytucja, kultura, sport i wypoczynek, a także rachuby czasu. Kurs trwa to 60 godzin i zakończy się egzaminem, w którym uczestniczyć będą 2 osoby głuche. Uczestnicy otrzymają zaświadczenie o ukończeniu kursu I stopnia, który uprawnia do dalszej nauki.

Dnia 15 lipca br. rozpoczął się kurs fotograficzny. Dwie osoby niepełnosprawne pozyskują wiedzę ogólną z zakresu fotografii, rodzajów i budowy aparatu fotograficznego, źródeł światła stosowanego w fotografii, technik wykonywania zdjęć, obróbki materiału, rodzaju papieru i drukarek oraz skanowania fotografii. Zajęcia odbywają się w zakładzie fotograficznym i w plenerze. Kurs trwa łącznie 36 godzin.

Dnia 16 lipca br. rozpoczął się kurs obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych z bezpieczną wymianą butli gazowej zorganizowany na rzecz 3 osób. Szkolenie teoretyczne i praktyczne trwa łącznie 67 godzin. Podczas zajęć poruszona zostanie tematyka: budowa i typy wózków jezdniowych, czynności operatora przy obsłudze wózków przed podjęciem pracy, w czasie pracy i po pracy wózkami, wiadomości z zakresu ładunkoznawstwa, wiadomości z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dozorze technicznym, szczegółowe informacje związane z wymianą butli oraz praktyczna nauka jazdy. Po ukończeniu kursu odbędzie się egzamin, po którym uczestnicy otrzymają stosowne, bezterminowe uprawnienia do obsługi wózków jezdniowych. Kursanci otrzymają zaświadczenia o ukończeniu kursu wg wzoru MEN w języku polskim oraz certyfikat w języku angielskim ważny na terenie całej Unii Europejskiej.

W dniach 17-30 sierpnia 2013r. odbędzie turnus rehabilitacyjny zorganizowany dla 19 osób niepełnosprawnych, którego celem jest poprawienie kondycji psycho-ruchowej i zdrowotnej uczestników projektu oraz integracja. Turnus odbywać się będzie w NZOZ Pomorskim Centrum Rehabilitacji „Panorama Morska” w Jarosławcu.

Obecnie nadal trwają: kurs prawa jazdy kategorii B zorganizowany dla 7 osób, konsultacje indywidualne z psychologiem zorganizowane dla 24 uczestników projektu, zaś jedna osoba uczęszcza na zajęcia szkolne związane z uzupełnieniem wykształcenia.

W okresie wrzesień – listopad br. przeprowadzone zostaną: kurs komputerowy dla początkujących i dla zaawansowanych (łącznie 19 osób) oraz kurs decoupage (14 osób).

Życzymy owocnej nauki!

   

Projekt EFS realizowany w PCPR Starogard Gdański

wtorek, 09 lipca 2013 11:10

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Starogardzie Gdańskim jest realizatorem projektu „Stacja – Pomoc Rozwój Radość” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII Promocja Integracji Społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i Upowszechnienie Aktywnej Integracji, Poddziałanie 7.1.2 Rozwój i Upowszechnianie Aktywnej Integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie, który współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Projekt realizowany jest od dnia 1 stycznia 2013 roku do dnia 30 listopada 2013 roku i stanowi kontynuację działań z lat 2011-2012. Celem głównym projektu jest wzrost poziomu aktywności społecznej i umiejętności zawodowych wśród podopiecznych PCPR z terenu powiatu starogardzkiego poprzez zastosowanie indywidualnych i grupowych form wsparcia.

W 2013r. za zgodą Departamentu EFS w Gdańsku do projektu przyjęto 24 osoby, to jest 4 osoby więcej, niż początkowo zakładano. Do tej pory uczestnicy projektu wzięli udział m.in. w kursach takich jak: kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, kurs wychowawców wypoczynku, kurs sprzedawcy z obsługą kasy fiskalnej, kurs języka angielskiego, warsztaty wyjazdowe z psychologiem, warsztaty z doradcą zawodowym, warsztaty „Wejście w dorosłość”, poradnictwo indywidualne doradcy ds. osób niepełnosprawnych.

Obecnie trwają zajęcia kursów: prawa jazdy kat. B, kurs języka migowego, poradnictwo indywidualne psychologa. Wkrótce zaś rozpoczną się zajęcia kursu decoupage, kursu komputerowego, kursu obsługi wózków widłowych, turnus rehabilitacyjny dla osób niepełnosprawnych. Jedna osoba kontynuuje naukę szkolną związaną z uzupełnieniem wykształcenia.

W ramach działań środowiskowych dnia 7 lipca br. odbył się piknik edukacyjno-integracyjny, podczas którego uczestnicy pozyskali wiedzę z zakresu partnerskiego modelu rodziny, organizowania aktywnego spędzania czasu wolnego, znaczenia pracy w życiu każdego człowieka i godzenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym.

Udział w tego typu przedsięwzięciach daje uczestnikom projektu szansę na zdobycie nowych kwalifikacji i kompetencji zawodowych, nowych umiejętności społecznych i interpersonalnych integracji społecznej oraz poprawienia kondycji psychoruchowej i zdrowotnej osób niepełnosprawnych. Nabyte zaś wiadomości będą pomocne w dalszym życiu społecznym i zawodowym. Uczestnicy otrzymają stosowne zaświadczenia, certyfikaty potwierdzające zdobytą wiedzę oraz potwierdzające aktywne uczestnictwo w zajęciach.

   

Osoby niepełnosprawne mają wsparcie

poniedziałek, 01 lipca 2013 11:56

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Starogardzie Gdańskim w ramach projektu systemowego pn. „Stacja-Pomoc Rozwój Radość” objęło wsparciem 19 osób niepełnosprawnych, na rzecz których w okresie maj-czerwiec br. doradca ds. osób niepełnosprawnych udzielał specjalistycznego poradnictwa i doradztwa.

Głównym zadaniem doradcy ds. osób niepełnosprawnych  podczas 3-godzinnych, indywidualnych spotkań  było udzielanie informacji i podejmowanie działań zmierzających do ograniczania skutków niepełnosprawności. Udzielano porad jak zwiększyć udział własny w życiu społecznym, wyrównywać szanse w korzystaniu z praw i uprawnień osób niepełnosprawnych zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Ponadto udzielano wskazówek w zakresie rozwiązywania problemów życiowych. Wskazywał gdzie i w jaki sposób osoby niepełnosprawne mogą uzyskać pomoc finansową i rzeczową. Doradca pomagał osobom niepełnosprawnym wzmacniać lub odzyskiwać wiarę we własne siły, pobudzał aktywność osób niepełnosprawnych, próbował nakłonić do zmiany postaw stanowiących bariery do podjęcia zatrudnienia, podwyższania kwalifikacji bądź podjęcia nauki, podjęcia rehabilitacji i leczenia.

Podczas spotkań promowano i upowszechniano korzyści płynące z korzystania ze środków Unii Europejskiej i budowano pozytywny wizerunek Europejskiego Funduszu Społecznego.

   

Zakończenie kursu języka angielskiego

środa, 26 czerwca 2013 13:12

Na zdjeciu: ostatnie zajęcia kursu języka angielskiegoPowiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Starogardzie Gdańskim informuje, iż dnia 25 czerwca br. zakończył się kurs języka angielskiego realizowany w ramach projektu systemowego „Stacja – Pomoc Rozwój Radość” na rzecz 15 osób niepełnosprawnych. Uczestników kursu podzielono na dwie grupy. Każda z grup realizowała 40 godzin zajęć w ciągu dwudziestu 2-godzinnych spotkań. Na zakończenie zająć przeprowadzono test leksykalno-gramatyczny. Uczestnicy pozyskali podstawowe umiejętności językowe umożliwiające swobodne porozumiewanie się za pomocą języka angielskiego oraz w języku pisanym, pozwalające również na kontynuację nauki. Przyczyniło się to do podniesienia kwalifikacji i kompetencji zawodowych, umiejętności społecznych i interpersonalnych uczestników szkolenia oraz do integracji.

Kurs współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

   

Kurs prawa jazdy kat. B - EFS 2013

czwartek, 16 maja 2013 10:52

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Starogardzie Gdańskim informuje, że trwają obecnie zajęcia kursu prawa jazdy kat. B zorganizowane dla 7 uczestników projektu „Stacja- Pomoc Rozwój Radość” (Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet VII Promocja Integracji Społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i Upowszechnienie Aktywnej Integracji, Poddziałanie 7.1.2 Rozwój i Upowszechnianie Aktywnej Integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie) współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Uczestnicy kursu pozyskują wiedzę teoretyczną i praktyczną, która pozwoli im przygotować się do egzaminu wewnętrznego oraz państwowego w PORD zgodnie z obowiązującym stanem prawnym (Ustawą z dnia 5 stycznia 2011r. o kierujących pojazdami Dz. U. Nr 30 poz. 151 ze zm. i Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 13 lipca 2012r. poz. 1019 w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców)

Na zajęciach szczegółowo omówiona zostanie następująca tematyka:

 • przepisy ruchu drogowego,
 • zarys budowy pojazdu i zasady obsługi technicznej,
 • zachowanie na miejscu wypadki i pomoc przedlekarska ofiarom wypadków drogowych,
 • technika kierowania pojazdem i nauka jazdy (ruszanie i zatrzymanie, skręty manewrowe, zmiana biegów, jazda do przodu i do tyłu, jazda slalomem, hamowanie, ruszanie na wzniesieniu, cofanie, zawracanie, parkowanie, jazda w ruchu drogowym w mieście i poza miastem w dzień i po zmierzchu, jazda w trudnych warunkach atmosferycznych, zachowanie się na drogach ekspresowych i autostradach).

W obecnym czasie największymi zaletami posiadania tego typu kwalifikacji jest to, że dokument zwiększa szanse znalezienia zatrudnienia i ułatwia codzienne życie, bowiem nie musimy tracić swego cennego czasu na przystankach czekając na środki komunikacji publicznej. Ponadto stanowi podstawę do mobilności uczestników i daje niesamowitą niezależność.

 

Kursantom życzymy powodzenia!

   

Warsztaty "Wejście w dorosłość" - EFS 2013

piątek, 10 maja 2013 00:00

Dnia 6 maja 2013r. rozpoczęły się warsztaty „Wejście w dorosłość” zorganizowane dla 16 uczestników projektu systemowego „Stacja- Pomoc Rozwój Radość” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII Promocja Integracji Społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i Upowszechnienie Aktywnej Integracji, Poddziałanie 7.1.2 Rozwój i Upowszechnianie Aktywnej Integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Warsztaty prowadzą specjaliści: psycholog, pedagog i położna. Na zajęciach trwających łącznie 16 godzin uczestnicy pozyskają wiedzę z zakresu budowania prawidłowych relacji w rodzinie, rodzicielstwa, seksualności i przemocy.

Celem warsztatów jest podniesienie umiejętności interpersonalnych uczestników (uzmysłowienie odpowiedzialności za postępowanie w dorosłym życiu, pomoc w planowaniu życia rodzinnego), które dają szansę poprawy sytuacji rodziny.

   

Warsztaty wyjazdowe z psychologiem - EFS 2013

poniedziałek, 06 maja 2013 00:00

Na zdjęciu: Uczestnicy warsztatów wyjazdowych z psychologiem

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Starogardzie Gdańskim w dniach 2-3 maj 2013r. zorganizowało dla uczestników projektu systemowego „Stacja- Pomoc Rozwój Radość” warsztaty wyjazdowe z psychologiem. Warsztaty zorganizowano w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII Promocja Integracji Społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i Upowszechnienie Aktywnej Integracji, Poddziałanie 7.1.2 Rozwój i Upowszechnianie Aktywnej Integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie,  współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Warsztaty z psychologiem to warsztaty o charakterze aktywizacyjnym, stanowią jeden z instrumentów aktywnej integracji. Ich celem jest  podniesienie umiejętności interpersonalnych i integracja ze społeczeństwem.

Podczas zajęć warsztatowych poruszono tematykę: samopoznania siebie, zachowania asertywne, budowanie właściwych relacji społecznych oraz z partnerem. Wspólny wyjazd uczestników projektu „Stacja- Pomoc Rozwój Radość” pozwolił na szersze otworzenie się uczestników podczas zajęć. Sprzyjał rozwojowi osobistemu.

Po pierwszym dniu zajęć przeprowadzono integrację uczestników. Chętni mogli wziąć udział w grze w siatkówkę, pieczeniu kiełbasek, przejażdżce bryczką, zabawach integracyjnych m.in. w podchody.

   

Zakończenie kursu sprzedawcy z obsługą kasy fiskalnej - EFS 2013

czwartek, 02 maja 2013 00:00

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Starogardzie Gdańskim informuje, że dnia 26 kwietnia 2013r. zakończyły się zajęcia kursu sprzedawcy z obsługą kasy fiskalnej zorganizowane w ramach projektu systemowego „Stacja- Pomoc Rozwój Radość” (Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet VII Promocja Integracji Społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i Upowszechnienie Aktywnej Integracji, Poddziałanie 7.1.2 Rozwój i Upowszechnianie Aktywnej Integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie) współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Uczestnicy kursu uzyskali stosowne zaświadczenia o ukończenia szkolenia.

   

Warsztaty z doradcą zawodowym - EFS 2013

wtorek, 23 kwietnia 2013 12:25

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Starogardzie Gdańskim w ramach projektu systemowego „Stacja- Pomoc Rozwój Radość” zorganizowało na rzecz 23 osób warsztaty z doradcą zawodowym.

W obecnym świecie coraz więcej osób korzysta z pomocy doradcy zawodowego, który pomaga wytyczyć ścieżkę rozwoju zawodowego uwzględniając możliwości psychofizyczne oraz sytuację osobistą danej osoby przy zmieniających się potrzebach rynku pracy. Pomaga on odkrywać własne umiejętności i predyspozycje (m.in. bilans kompetencji). Doradca przekazuje również informacje z zakresu kierunków zdobywania kwalifikacji zawodowych (dane o szkołach, warunkach kształcenia, przedmiotach nauczania, możliwości dalszego kształcenia), informacje z zakresu autoprezentacji, przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej, metod poszukiwania pracy itp.

Dnia 20 kwietnia 2013r. rozpoczęły się warsztaty z doradcą zawodowym. Ostatnie zajęcia zaplanowano na dzień 25 maja 2013r. Uczestników warsztatów podzielono na 3 grupy szkoleniowe. Dzięki mniej licznym grupom doradca zawodowy jest w stanie obserwować postępy uczestników warsztatów, dostosowywać tempo pracy dostosowane do potrzeb grupy, właściwie motywować poszczególne jednostki do pracy nad sobą.

Uczestnikom warsztatów życzymy efektywnej pracy !

   

Kurs wychowawcy wypoczynku - EFS 2013

wtorek, 23 kwietnia 2013 12:21

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Starogardzie Gdańskim w ramach projektu systemowego „Stacja- Pomoc Rozwój Radość” zorganizowało na rzecz 4 zainteresowanych osób kurs wychowawcy wypoczynku, po którym uczestnicy uzyskują uprawnienia do pracy w charakterze wychowawcy (opiekuna) dzieci i młodzieży na koloniach, obozach, zimowiskach, itp.

Uczestnicy kursu spełniają wymagania określone do wykonywania funkcji wychowawcy, jakimi są: ukończony 18 rok życia, co najmniej średnie wykształcenie i brak przeciwskazań lekarskich do pełnienia funkcji wychowawcy. Podczas zajęć omówiony zostanie następujący treści tematyczne:

 • organizacja wypoczynku dzieci i młodzieży,
 • organizacja zajęć w czasie trwania wypoczynku,
 • planowanie pracy wychowawczo – opiekuńczej,
 • obowiązki wychowawcy grupy,
 • wychowanie fizyczne i sport,
 • turystyka i krajoznawstwo,
 • zajęcia kulturalno-oświatowe
 • zajęcia praktyczno-techniczne,
 • prace społecznie użyteczne,
 • bezpieczeństwo życia i zdrowia uczestników.

Zajęcia rozpoczęły się w dniu 18 marca 2013 roku, a zakończą się dnia 29 kwietnia 2013r. Przewidziano egzamin końcowy, po zdaniu którego uczestnicy kursu otrzymają zaświadczenie o ukończenia szkolenia zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 stycznia 2012 roku w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz.U. z 2012r. poz. 186).

   

Kurs sprzedawcy z obsługą kasy fiskalnej - EFS 2013

poniedziałek, 22 kwietnia 2013 13:33

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Starogardzie Gdańskim w ramach projektu systemowego „Stacja- Pomoc Rozwój Radość” zorganizowało na rzecz 10 osób kurs sprzedawcy z obsługą kasy fiskalnej. Zajęcia rozpoczęły się dnia 5 kwietnia br., a ich koniec zaplanowano na 26 kwietnia br.

Celem szkolenia jest zdobycie niezbędnej wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych potrzebnych do pracy na stanowisku handlowym, w tym obsługi kasy fiskalnej.

Jak wiadomo nowoczesny sprzedawca, to osoba która potrafi odnieść sukces na runku, a tym samym zwiększa obroty firmy i maksymalizuje zyski. Jednak by realnie odnosić sukcesy musi posiadać wiedzę i umiejętności, które umożliwią mu pełne zaangażowanie w wykonywany zakres obowiązków. Sprzedawca jest osobą, która bezpośrednio ma kontakt z klientem i reprezentuje często oddaje wizerunek firmy. Oznacza to, że osoba taka powinna odpowiednio się prezentować, posiadać wiedzę specjalistyczną, znać odpowiedź na każde pytanie klienta, który w obecnych czasach jest niezwykle wymagający.

Zatem by być dobrym sprzedawcą musimy zdobyć umiejętności z zakresu marketingu i reklamy, handlu hurtowego i detalicznego, przebiegu procesu sprzedaży, profesjonalnej obsługi klienta oraz obsługi urządzenia, jakim jest kasa fiskalna.

   

Nauka języka angielskiego - EFS 2013

poniedziałek, 22 kwietnia 2013 12:56

Flaga Wielkiej Brytanii Słuchacze kursu języka angielskiego na zajęciach teoretycznych

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Starogardzie Gdańskim w ramach realizowanego projektu systemowego „Stacja – Pomoc Rozwój Radość” zorganizowało dla uczestników projektu kurs języka angielskiego.

Nie ulega wątpliwości, iż nauka tego najpopularniejszego języka obcego jest we współczesnym świecie po prostu niezbędna i przynosi szereg korzyści. Coraz większa liczba pracodawców wymaga od swoich pracowników przynajmniej podstawowej znajomości angielskiego. Osoba znająca ten język ma większe możliwości na rynku pracy i może otrzymać lepiej płatną pracę.

Znajomość języka daje możliwość swobodnego porozumiewania się podczas wyjazdów zagranicznych i poznania ciekawych ludzi. Obecnie, by móc sprawnie korzystać z internetu potrzebna jest znajomości tego języka. Można również śledzić wiadomości z całego świata na międzynarodowych stacjach telewizyjnych.

Zajęcia kursu języka angielskiego odbywają się w dwóch kilkuosobowych grupach, co sprawia, że nauka jest bardziej efektywna. Na zajęciach nacisk położono na naukę poprawnej konwersacji i gramatyki, które są niezbędne do tego, by w przyszłości płynnie i swobodnie porozumiewać się w języku angielskim. Celem jest również przełamanie wewnętrznej bariery komunikowania się z obcokrajowcami, gdyż często uczniowie poddają się niskiej samoocenie i nie wierzą we własne możliwości. Wstydzą się odezwać, boją się ośmieszenia lub krytyki.

Pamiętajmy, by uzyskać efekty potrzebna jest nauka systematyczna i intensywna, odrobina chęci i poświęcenia. Ponadto nauka języka to gimnastyka dla pamięci. Rozwija zdolność kojarzenia i kreatywność. Na naukę nigdy nie jest za późno i warto ją zacząć niezależnie od wieku.

Naszym podopiecznym życzymy sukcesów!

   

Pierwsza pomoc przedmedyczna - EFS 2013

piątek, 15 marca 2013 16:09

Na zdjęciu: zajęcia na kursie pierwszej pomocy przedmedycznejW dniach 7-8 III oraz 10-11 III 2013r. odbyły się zajęcia kursu pierwszej pomocy przedmedycznej. Wiedzę zdobywało 24 uczestników projektu systemowego „Stacja – Pomoc Rozwój Radość” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Kursanci zdobyli wiedzę szczegółową i umiejętności praktyczne wykonywania podstawowych zabiegów resuscytacyjnych oraz sposób postępowania w przypadkach stanów zagrażających zdrowiu i życiu.

Podczas zajęć omówiono m.in. tematykę zadławienia ciałem obcym, ran i oparzeń, złamań kości, zwichnięcia i skręcenia stawów oraz zatrzymywania krwotoków. Wiadomości przekazywano w sposób przystępny i zrozumiały dla osób nie mających na co dzień kontaktu z medycyną.

Podczas zajęć